علت و دلایل خرابی پکیج بوتان (لیست کاملی از تمام کدهای ارور بوتان)

علت و دلایل خرابی پکیج بوتان (لیست کاملی از تمام کدهای ارور بوتان)

پکیج دیواری بوتان از دستگاه‌های پرطرفدار در ایران است. پکیج بوتان هم مانند سایر دستگاه‌ها ممکن است دچار خرابی و خطا شود. پکیج بوتان هم مانند سایر دستگاه‌های دیگر نیاز به سرویس دوره‌ای دارد تا کارکرد و عملکرد مناسبی داشته باشد. برای اینکه از خطاها و ارور های پکیج بوتان جلوگیری کنید باید دستگاه بوتان را سرویس کنید.

پکیج بوتان مانند یک ماشین عمل می‌کند و برای بالا بردن راندمان کاری و بهره‌وری دستگاه باید به‌صورت دوره‌ای آن را سرویس کنید تا در مصرف انرژی دستگاه صرفه‌جویی شود. علت خرابی‌های پکیج بوتان متعدد است. شرکت بوتان پکیج دیواری را به‌صورت دیجیتال و آنالوگ تولید کرده است که در مدل پکیج دیجیتال اگر مشکلی در دستگاه وجود داشته باشد نمایشگر پکیج کد خطا و error مربوط به قطعه خراب را نمایش می‌دهد که شما با دیدن کد خطا می‌توانید مشکل خرابی پکیج را بیابید.

در مدل آنالوگ بر روی پکیج چراغ‌های آل ای دی تعبیه‌شده است که ارور های ارائه می‌دهد و شما با استفاده از جدول ارور پکیج می‌توانید مشکل دستگاه را بیابید.

لیست ارورها در پکیج‌های بوتان

 • error A01
 • error A02
 • error A03
 • error A04
 • error A06
 • error A07
 • error A11
 • error ADJ

error A01 مربوط به مشکل در مشعل پکیج است. ارور A01 بیان می‌کند پکیج نمی‌توانند مشعل روشن کند بنابراین توان گرم کردن هوای ساختمان و آب مصرفی را ندارد.

ارور A02 بیان می‌کند در کلید حرارتی مشکلی ایجادشده است.

error A03 این ارور یک error حیاتی و مهم است و باید به آن توجه شود، زیرا بیان می‌کند در تهویه دودهای ناشی از اشتغال مشکلی رخ‌داده است. خراب بودن ترموستات دود و گرفتگی مسیر دودکش و خراب بودن فن دلایل بروز این مشکل هستند.

error A04 بیان می‌کند فشار آب ورودی به پکیج کم است. البته خرابی در کلید حداقل فشار هم می‌تواند باعث بروز این ارور شود.

error A06 بیان می‌کند مشکل از قطع بودن آب گرم مصرفی است. خرابی در سنسور NTC دلیل بروز error A06 است.

error A07 نشان دهنده خرابی سنسور NTC و بودن آب سرد در مدار گرمایشی رادیاتور است. error A11 بیان‌کننده وجود پارازیت در شعله و تداخل امواج مغناطیسی در اطراف شعله است.

error ADJ بیان‌کننده تنظیم نبودن ماکزیمم و مینیمم دمای مدار گرمایش می‌باشد.

ارورهای پکیج بوتان مدل CV424S

ارور های دستگاه بوتان مدل CV424S شامل:

 • کد E04
 • کد E07
 • ارور E8
 • error E9
 • کد E13
 • ارور E17
 • error E25
 • error E27
 • error E29
 • error E99

error E04 مربوط به خراب بودن مدولاتور شیر گاز بوده و error E07 مربوط به متصل شدن پرشر دود قبل از روشن شدن شعله است. error E8 بیان‌کننده مشکل در ترموستات بوده و error E9 بیان می‌کند به علت رسوب داشتن لوله‌ها یا دلایل دیگر دمای آب گرمایش رادیاتور بیش از 95 درجه است. error E13 نشان می‌دهد دربرد مشکلات نرم‌افزاری وجود دارد. error E17 مشکل را در خراب بودن قطعه ترموستات و error E25 مشکلات در مبدل اصلی می‌داند. error E27 بیان می‌کند در فشار پرشر آب مشکلی وجود دارد.

error E29 نشان می‌دهد در برق‌رسانی به شیر کنترل گاز ایرادی وجود دارد. error E99 قطع شدن اتصالات فن به برد یا عدم‌تشخیص درست در فن داشتن یا نداشتن دستگاه را نشان می‌دهد.

راهکارهای تعمیر پکیج بوتان با استفاده از کد ارور

برای عیب‌یابی و تعمیر پکیج بوتان باید کد خطای پکیج را بررسی کنید. دقت کنید که پکیج بوتان مدل دیجیتال بی‌دلیل کد خطا نمایش نمی‌دهد و در صورت به وجود آمدن مشکل در دستگاه نمایشگر دستگاه error نمایش می‌دهد.‌ اگر دستگاه شما کد نمایش داد شما باید از طریق جدول ارور مشکل دستگاه خود را بیابید و در اسرع وقت آن را تعمیر کنید. نکاتی که باید در مورد پکیج بوتان بدانید این است که نباید بی‌دلیل دستگاه بوتان را دست‌کاری کنید یا اگر سر رشته‌ای در تعمیر و عیب‌یابی پکیج ندارید به‌هیچ‌عنوان دستگاه را باز نکنید، زیرا امکان دارد خسارت‌های مالی فراوانی به شما تحمیل شود.

مقاله مرتبط:  از کجا بفهمیم برد پکیج سوخته است؟ روش‌های تست سلامت برد پکیج

اگر پکیج شما کد E28 را نمایش می‌دهد باید برق پکیج را قطع و وصل کنید. اگر با قطع و وصل کردن برق دستگاه نتیجه‌ای حاصل نشد می‌توانید از تکنسین‌های مجرب کمک تهران سرویسکاران بگیرید. اگر پکیج شما کد خطای E02 را نمایش می‌دهد باید کابل پکیج را چک کنید و در مرحله بعد کلید حد را بررسی کنید.‌ اگر دستگاه شما error E01 را نمایش داد باید برد الکترونیک دستگاه، جرقه زن و گاز، یون و شیر گاز را چک کنید.

آموزش عیب‌یابی خرابی پکیج بوتان و نحوه تعمیر مشکل خاموش شدن شعله

خاموش شدن شعله دستگاه بوتان دلایل مختلفی دارد که می‌توان به نوسانات جریان برق، ایراد در شیر گاز، لوله‌های نامناسب و اتصالات برقی نامناسب، عدم تنظیم فاصله سنسور شعله، نوسانات فشار آب ورودی، ایراد در پرشر سوئیچ هوا، ایراد در کلید کنترل حداقل فشار و سنسورهای کنترل اشاره کرد. اگر فن کار نکند در حالی که فعال باشد. می‌توان علت این خرابی و ایراد را به ایراد در فلوسوئیچ آب، وجود هوا در سیستم و ایراد در سیم‌های فلوسوئیچ، پایین آمدن فشار آب و ایراد در کارکرد فن، عدم کافی بودن فشار آب در جهت راه‌اندازی فلوسوئیچ، ایراد در پرشر سوئیچ هوا نسبت داد.

علت غیرفعال شدن پمپ دستگاه بوتان و سایر خرابی‌های دستگاه بوتان

درزمانی که پمپ دستگاه بوتان غیرفعال شد، باید خاموش بودن چراغ پاور یا قطع بودن جریان برق را بررسی کنید. البته دلایل دیگری همچون اتصال ناقص در سیم‌کشی، ایراد در پمپ سیرکولاتور، متصل نشدن پمپ به خروجی جریان برق، گیرپاژ پمپ می‌توانند این مشکل را به وجود بیاورند.‌ دلایلی که باعث بروز error در پکیج‌های بوتان شوند شامل عدم گرم بودن دمای آب مدار گرمایش در اندازه معین، یا پایین بودن دما و جمع شدن گاز در مبدل، پایین آمدن فشار گاز، ایراد در شیر گاز و تنگ بودن قطر لوله ورودی گاز و… هستند.

از دیگر احتمال‌ها که می‌تواند این مشکل را ایجاد کند می‌توان زمانی به نسبت داد که فن کار می‌کند اما جرقه زن غیرفعال است یا دلایل دیگر مانند ایراد در پرشر سوئیچ هوا، نامناسب بودن سیم‌کشی، نامناسب بودن اتصالات پرشر سوئیچ هوا، گرفته بودن دودکش، ایراد در سنسور شعله یا الکترود احتراق نسبت داد. زمانی که جرقه زن کار می‌کند اما شعله تشکیل نمی‌شود باید دلایل مختلفی همچون هوا در لوله گاز، بالا بودن بیش‌ازحد فشار گاز شهری، بسته شدن شیر گاز ورودی، ایراد در شیر گاز، خروج نشدن ولتاژ از کنترل پنل، تنظیم نبودن شیر گاز را بررسی کنید.

علت خاموش روشن شدن مداوم دستگاه بوتان

از دلایل روشن و خاموش شدن مداوم دستگاه بوتان می‌توان به عدم کافی بودن ظرفیت و تعداد رادیاتورها، پایین آمدن دمای تعریف‌شده و پایین آمدن میزان گردش آب مدار گرمایش، خرابی دربرد الکترونیک دانست. از دلایل دیگری که باید به‌احتمال باعث بروز این مشکل شده‌اند می‌توان به پایین آمدن فشار آب ورودی و گرفتگی در صافی خروجی و ورودی، بالا رفتن فشار گاز و بالا رفتن دمای آب گرم از دمای تعریف‌شده نسبت داد.

زمانی که رادیاتورها گرمای مناسبی ندارند اما سیستم گرمایش کار می‌کند می‌توانید مشکل را در قطعات و قسمت‌های مهم دستگاه بررسی کنید. شیرهای رفت‌وبرگشت دستگاه را چک کنید تا نیمه‌باز نمانند. ظرفیت حرارتی دستگاه را چک کنید تا نسبت به بار گرمایش ساختمان کم نباشد. اگر در مدار هوا وجود داشته باشد باید اقدامات مربوط به هواگیری را انجام دهید. فشار گاز ساختمان را بازکنید و در صورت تنظیم نبودن آن را تنظیم کنید زیرا ممکن است ارتفاع شعله به دلیل عدم تنظیم شیر گاز و کم شدن فشار گاز کاهش یابد و این مشکل را به وجود آورد. به‌طورکلی دستگاه بود آن را بررسی کنید تا دلیل خرابی دستگاه را بیابید. متخصصان تهران سرویسکاران تجربه و دانش کافی درزمینه عیب‌یابی پکیج‌های بوتان دارند.

مقاله مرتبط:  چرا بدنه پکیج برق دارد؟ راهنمای رفع برق در پکیج‌های ایران رادیاتور

علت سرد شدن رادیاتورهای دستگاه بوتان

اگر با سرد شدن رادیاتورهای پکیج مواجه شدید باید رادیاتور را بررسی کنید، زیرا ممکن است رادیاتور هوا گرفته باشد و این مشکل را به وجود آورده باشد. برای عیب‌یابی خرابی پکیج باید شیر ورودی گاز و بررسی کنید تا اندازه شیر با فشار گاز تناسب داشته باشد. البته خرابی در سنسورهای گرمایشی هم می‌تواند دلیل رخ‌داده این حادثه باشد. اگر سنسورهای گرمایشی نیاز به تعویض و تعمیر دارند در اسرع وقت این کار را انجام دهید. اگر قطعه موردنظر را تعمیر کردید اما بازهم متوجه شدید عملکرد پمپ مشکل دارد، باید برد الکترونیک دستگاه را چک کنید تا اگر ایراد دربرد الکترونیک دستگاه باشد آن را تعویض یا تعمیر کنید. اگر شما می‌خواهید از خدمات تکنسین‌های باتجربه و ماهر استفاده کنید ما به شما تهران سرویسکاران را معرفی می‌کنیم.

روشن شدن انفجاری پکیج بوتان

اگر با مشکل انفجاری روشن شدن دستگاه بوتان مواجه شدید باید قسمت‌های مختلف پکیج را بررسی کنید. اگر فشار گاز تنظیم نباشد یا جرقه دستگاه ضعیف شده باشد دستگاه بوتان انفجاری روشن می‌شود. در موارد دیگر ممکن است مشکل در دودکش پکیج باشد یا فاصله الکترود تنظیم نباشد. البته اگر سوراخ‌هایی که در اطراف اجاق‌گاز وجود دارند مسدود شده باشد دستگاه بوتان انفجاری روشن می‌شود. همچنین ممکن است دلیل این مشکل این باشد که به‌جای گاز شهری از قطعات گاز مایع استفاده کرده باشید. برای تعمیرات تخصصی و حرفه‌ای پکیج بوتان می‌توانید از خدمات حرفه‌ای و تخصصی تهران سرویسکاران استفاده کنید.

ارور های دستگاه بوتان مدل ورونا – Verona

error E01 یکی از خطاهای پکیج بوتان است که در صورت خرابی و وجود مشکل در پکیج بوتان مدل ورونا ظاهر می‌شود. اگر با خطای E01 مواجه شدید نهراسید، زیرا مشکل در مشعل پکیج است که شعله تشکیل نمی‌شود.

کد خطای E02 مربوط به کلید حرارتی است و اگر حرارت آب مدار گرمایش بیش‌ازحد بالا رود یا کابل متصل قطع شود این خطا ظاهر می‌شود.

کد خطا E03 مربوط به عمل کردن کلید حرارتی تعدیل است.

خطای E04 مربوط به پایین آمدن فشار آب مدار گرمایش است.

کد خطای E06 مربوط به خراب بودن NTC بهداشتی یا خراب بودن سنسور دمای آب گرم است.

کد ارور E07 مربوط به خراب بودن سنسور دما مدار گرمایش یا خرابی NTC بهداشتی یا قطع بودن سیم مدار گرمایش است.

در صورت مشاهده error E09 باید برد و پمپ و … را چک کنید، زیرا آب در مدار گردش نمی‌یابد.

کد ارور E11 بیانگر تداخل در امواج مغناطیسی در آب یا پارازیت است.

کد خطای E12 بیانگر قطع بودن سیم مدلاتور شیر گاز است.

کد error E28 بیانگر تکرار بیش از 5 بار یک خطا است. اگر هیچ آشنایی با تعمیرات پکیج بوتان ندارید می‌توانید از خدمات بی‌نظیر تهران سرویسکاران استفاده کنید. ما نمایندگی بوتان هستیم.

دلیل سروصدای زیاد پکیج در هنگام کار و نشتی آب پکیج

یکی از دلایل این مشکل را می‌توان هوا گرفتن لوله و پمپ دانست. برای رفع مشکل سروصدای پکیج می‌توانید پکیج را هواگیری کنید. نشتی آب می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد ازجمله می‌توان به شکسته شدن لوله‌ها و اتصالات یا سوراخ بودن مبدل و پاره بودن اتصالات، نامناسب نصب شدن پکیج، آب‌بندی اتصالات پکیج به‌صورت نادرست اشاره کرد.‌ برای رفع مشکل نشتی آب باید تمام اتصالات را بررسی کنید و اگر شیر تخلیه فرسوده شده است باید آن را تعویض کنید. شما می‌توانید برای رفع مشکل از خدمات تهران سرویسکاران کمک بگیرید. در مواردی ممکن است به سوراخ شده باشد یا ترک‌خورده باشد که باید آن را تعویض کنید.

لیست ارور های دستگاه بوتان مدل پرلا Perla

ارور E01 مربوط به عدم تشکیل شعله در پکیج بوتان مدل پرلا است. عدم تشکیل شعله در دستگاه بوتان مدل پرلا دلایل مختلفی ازجمله مشکل در حسگر شعله، مشکل در شیر گاز یا عدم عملکرد مناسب جرقه زن دارد.

مقاله مرتبط:  علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

کد خطا E02 ناشی از خرابی و قطع بودن کلید حرارتی در مدار است. دلایل مختلف دیگر ازجمله عملکرد کلید حرارتی مبدل باعث نمایش دادن این ارور می‌شود.

خطای E03 ناشی از ایراد در ترموستات دود و پرشر سوئیچ و… است.

ارور E04 ناشی از نبود فشار آب در مدار گردش است و اگر فشار آب کمتر از 5/0 رسید باید افزایش یابد.

کد خطای E06 نشانگر ایراد در سنسور تشخیص دمای آب گرم یا قطعی NTC آب است.

خطا E07 بیانگر قطع بودن NTC گرمایش بوده و باید سنسور تشخیص دمای گرمایش چک شود.

error E11 نشان‌دهنده خراب بودن شیر گاز یا برد است و باید این دو قسمت چک شود. البته دلایل دیگر ازجمله عمل نمودن کلید فشار، ترموستات ایمنی دود و کابل متصله هم می‌تواند دلیل نمایش این ارور باشد. می‌توانید برای عیب‌یابی پکیج‌های بوتان از خدمات تکنسین‌های تهران سرویسکاران استفاده کنید.

لیست ارور های پکیج بوتان مدل کالداونیزیا و اپتیما

خراب شدن پرشر دود یا خراب شدن در پمپ سیرکولاتور، مشکل در مجموعه فن و ایراد در کلید حداقل فشار و کلید فشار چگالیده از دلایل چراغ سبز چشمک‌زن است. در حالت سبز چشمک 5.1 ثانیه سیستم آماده‌به‌کار بوده اما هیچ دستوری به‌منظور گرمایش دریافت نمی‌کند. در حالت سبز ثابت مشعل دستگاه بوتان به‌طور دائم روشن می‌شود اما خاموش نمی‌شود. در حالت زرد ثابت، امکان دارد سنسور آب مصرفی خراب یا دچار ایرادشده باشد.

در حالت سبز چشمک‌زن ممکن است دلایل مختلفی ازجمله خرابی برد و خراب بودن NTC، کمبود آب و گریپاژ پمپ موجب ایجاد چنین حالتی شده باشند. در حالت زرد چشمک‌زن ممکن است سیستم در حداکثر توان خودکار کند. در حالت قرمز ثابت یکی از عواملی چون خراب شدن برد الکترونیک، قطعه ترموستات دود و ایراد در سنسور گرمایش، عدم تشکیل شعله و مشکل در کلید حداقل فشار موجب بروز چنین حالتی شده باشد.

حالت قرمز چشمک‌زن هر 0.5 ثانیه، 0.5 ثانیه بیان می‌کند ایراد در کلید حرارتی است. حالت‌های نام‌برده شده مربوط به چراغ آل ای دی دستگاه بوتان است که می‌توانید با استفاده از این حالت‌ها خرابی مشکل بوتان را عیب‌یابی کنید.

افت فشار در دستگاه‌های بوتان مدل پارما

یکی از مشکلات رایجی که در اکثر مدل‌های دستگاه بوتان یافت می‌شود، افت فشار است. عوامل متعددی می‌توانند باعث بروز افت فشار در دستگاه‌های بوتان شوند. خرابی منبع انبساط از عواملی است که می‌تواند باعث کاهش فشار در پکیج بوتان مدل پارما شود.

البته این را هم در نظر بگیرید اگر پکیج شما بیش از سه سال عمر دارد، هفته یک بار دچار افت فشار می‌شود. منبع انبساط وظیفه ثابت نگه‌داشتن و بالانس آب گرم را بر عهده دارد و اگر منبع انبساط سوراخ شود پکیج با افت فشار مواجه می‌شود، زیرا تعادل فشار دستگاه به هم می‌ریزد.

نشتی آب از دیگر عواملی است که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. اگر رادیاتورها سوراخ شوند نشتی آب روی می‌دهد و همین عامل می‌تواند فشار دستگاه بوتان را کاهش دهد. البته اگر در دستگاه هوا وجود داشته باشد پکیج دچار افت فشار می‌شود.

اگر پکیج شما ایران رادیاتور است، از لیست ارورهای ایران رادیاتور استفاده کنید.

مقالات مرتبط

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

برای خرید پکیج معیارهای زیادی جهت انتخاب محصول وجود دارد. ازجمله ابعاد محصول، فن‌دار بودن و یا بدون فن بودن پکیج و یا عوامل دیگری که با توجه به اقتضای

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

زمانی که تصمیم گرفتید برای ساختمان محل کار و یا ساختمان مسکونی خود پکیج تهیه کنید، بهتر است به عوامل مختلفی توجه کنید. ازجمله مواردی که باید با توجه به

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی در ساختمان‌ها پکیج‌ها هستند که در چند سال اخیر طرفداران بسیار زیادی پیداکرده‌اند. از سیستم‌های گرمایشی برای تأمین آب گرم مصرفی و گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *