آیا هزینه تعمیر پکیج با صاحب‌خانه است یا مستاجر؟

آیا هزینه تعمیر پکیج با صاحب‌خانه است یا مستاجر؟

متأسفانه این روزها به دلیل شرایط بد اقتصادی تعمیرات و یا تعویض قطعات، هزینه‌های بسیار زیادی را به بار می‌آورند. حتی گاهی مجبور می‌شوید نصف حقوق ماهانه خود را صرف تعمیرات کنید. به‌این‌ترتیب برای افرادی که اجاره‌نشین هستند و ماهانه ملزم به پرداخت اجاره می‌باشند این اتفاق یک معضل بزرگ به‌حساب می‌آید.

بارها پیش‌آمده به دلیل هزینه‌های تعمیرات میان مالک خانه و مستأجر درگیری‌های پیش آید. این درگیری‌ها معمولاً به دلیل عدم آگاهی نسبت به قانون و حق‌وحقوق طرفین است. معمولاً مستأجرها اعتقاددارند که مالک باید هزینه تعمیرات و یا تعویض قطعات پکیج را از اجاره خانه کم کند.

در مقابل مالک خانه‌بر این عقیده است که چون مستأجر در خانه زندگی می‌کند مسئول خرابی‌های به وجود آمده است. او توقع دارد خانه را همان‌گونه که تحویل داده همان‌گونه نیز تحویل بگیرد.

اگر سعی کنیم که یک طرفه به قاضی نرویم تا حدودی هم مستأجر و هم مالک حق‌دارند و این درست نیست که تمام هزینه‌ها بر عهده یک نفر باشد. البته برای جلوگیری از اختلافات و رفع درگیری‌ها در رابطه با هزینه تعمیرات، در قانون اساسی تمهیداتی اندیشیده شده که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

قانون درباره هزینه تعمیرات چه می‌گوید؟

یکی از وسایل مهمی که معمولاً به سرویس‌های دوره‌ای، تعمیرات و تعویض قطعات نیاز پیدا می‌کند پکیج است. پکیج بوتان و پکیج ایران رادیاتور ازجمله پرطرفدارترین برندهایی است که در خانه بسیاری از ایرانیان پیدا می‌شود.

تعمیرات این پکیج‌ها حتماً باید توسط سرویسکاران حاذق و حرفه‌ای انجام شود. در غیر این صورت احتمال تشدید خرابی‌ها و صرف هزینه‌های بیشتر وجود دارد. اما پرداخت هزینه‌های تعمیرات پکیج بر عهده چه کسی است؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش‌آمده که آیا پرداخت هزینه‌های تعمیر پکیج ایران رادیاتور و پکیج بوتان باید توسط مستأجر یا موجر انجام شود؟ برای اینکه به‌عنوان مستأجر یا مالک متحمل پرداخت هزینه‌های غیرمعقول نشوید و حقوقتان پایمال نشود بهتر است به‌طور کامل در رابطه با هزینه تعمیرات در قانون آشنایی کافی داشته باشید.

مقاله مرتبط:  آیا پکیج شیر اطمینان دارد؟ شیر اطمینان چیست و چه کاربردی دارد؟

در رابطه با هزینه تعمیرات، در ماده ۴۸۶ قانون مدنی نکاتی وجود دارد که آن را باهم مرور می‌کنیم.

“تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستاجره برای امکان انتفاع از آن لازم است به عهده مالک است؛ مگر آنکه شرط خلاف شده یا عرف بلد برخلاف آن جاری باشد و همچنین است آلات و ادواتی که برای امکان انتفاع از عین مستاجره لازم است.” در ادامه این ماده را برای شما شرح می‌دهیم.

طبق این ماده مالک وظیفه دارد ملک خود را بدون هیچ ایراد و خرابی در اختیار مستأجر قرار دهد. همچنین در صورت نیاز به تعمیر مخارج آن را بپردازد. مگر اینکه طرفین در ابتدا برخلاف این قضیه توافق کرده باشند. درواقع موجر یا همان مالک موظف است خانه خود را کاملاً سالم به مستأجر بسپارد در غیر این صورت مستأجر حق فسخ قرارداد را دارد.

نکته قابل‌توجه اینکه این مورد فقط شامل تعمیرات اساسی و کلی ساختمان می‌شود. تعمیرات جزئی از قبیل تعمیر پکیج بر عهده مستأجر است. در ادامه این مورد را بیشتر توضیح خواهیم داد. درصورتی‌که تعمیرات کلی و اساسی مورد اجاره به اصل بنا یا تأسیسات منزل مربوط باشد مثل دستگاه‌های حرارت مرکزی، تهویه، آسانسور و موتورخانه هزینه تعمیرات بر عهده موجر است. اما اگر تعمیرات جزئی ازجمله نشتی آب، تعمیر رادیاتورها، تعمیر پکیج، سیم‌کشی معیوب و تزیین خانه باشد پرداخت هزینه‌ها بر عهده خود مستأجر است.

به‌طورکلی طبق قانون تعمیرات جزئی و فرعی و تعمیرات کلی و اساسی برای خانه‌ها در نظر گرفته که هزینه تعمیرات جزئی به عهده مستأجر و هزینه تعمیرات کلی به عهده موجر است. شاید این سؤال برای شما پیش آید که چگونه می‌توان تعمیرات جزئی و تعمیرات کلی را تشخیص داد.

تشخیص این هزینه‌ها تابع عرف است و با در نظر گرفتن مکان و زمان قابل‌تشخیص است. برای مثال هزینه‌های مربوط به سرویس پکیج و تعمیرات جزئی آن بر عهده مستأجر و هزینه‌های مربوط به مشکلات جدی در موتورخانه قطعاً بر عهده مالک است.

مقاله مرتبط:  روش اصولی هواگیری پکیج ایران رادیاتور (طرز هواگیری پکیج ایران رادیاتور)

اگر موجر از پرداخت هزینه‌های تعمیرات کلی پکیج امتناع کند، چه باید کرد؟

همان‌طور که گفتیم وظیفه حل مشکلات کلی پکیج و یا موتورخانه‌ها بر عهده موجر است و در چنین شرایطی تنها کاری که مستأجر باید انجام دهد این است که خرابی را به مالک اطلاع دهد و تقاضای حل مشکل نماید.

درواقع در این موارد مستاجر بدون اجازه و اطلاع مالک نباید اقدامی انجام دهد؛ چراکه طبق ماده ۵۰۲ قانون مدنی درصورتی‌که مستأجر بدون اطلاع مالک هزینه‌ای برای تعمیرات پرداخت کند حق‌طلب آن را نخواهد داشت.

به‌این‌ترتیب به‌جای عجله کردن برای حل مشکل، بهتر است ابتدا با مالک تماس بگیرید و با توضیح شرایط به او و کسب رضایت مالک جهت تعمیرات اقدام نمایید. همچنین هزینه‌های مربوط به تعمیرات را نیز باید با مالک در میان بگذارید و درصورتی‌که مالک موافقت خود را اعلام کرد از تعمیرکاران متخصص و حرفه‌ای جهت رفع مشکلات پیش‌آمده اقدام کنید.

درصورتی‌که مستاجر طبق قانون، شرایط پیش‌آمده را به مالک توضیح دهد اما موجر از پرداخت هزینه‌ها و تعمیر پکیج امتناع کند، مستاجر می‌تواند درخواست انجام تعمیرات توسط مالک را به دادگاه ارائه کند. دادگاه نیز فرصتی را در اختیار موجر جهت تعمیر و حل مشکلات پیش‌آمده می‌دهد. درصورتی‌که در زمان تعیین‌شده موجر اقدامی نکند مستأجر حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

تعمیرات کلی و جزئی پکیج را به چه کسانی بسپاریم؟

همان‌طور که گفتیم پکیج بوتان و پکیج ایران رادیاتور ازجمله پکیج‌هایی هستند که بیشتر ایرانیان در زمان خریداری پکیج یکی از این دو گزینه را انتخاب می‌کنند. این محصولات با خدمات پس از فروش مناسب و کیفیتی که دارند تا حد قابل قبولی رضایت مشتریان را کسب کرده‌اند.

این محصولات از سیستم‌های به روز و فناوری‌های پیچیده‌ای ساخته‌شده است. به‌این‌ترتیب برای نصب تعمیر و تعویض قطعات آن حتماً باید از نمایندگی‌های تعمیر پکیج‌های بوتان و یا ایران رادیاتور درخواست کمک کنید.

مقاله مرتبط:  آموزش تغییر فصل پکیج ایران رادیاتور

درصورتی‌که پکیج منزل شما به تعمیرات کلی و جزئی نیاز دارد برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه کافی است از مرکز تهران سرویسکاران که نمایندگی تعمیرات بوتان و ایران رادیاتور در تهران و کرج است درخواست اعزام نیروهای متخصص را نمایید.

شما می‌توانید پس از ثبت سفارش از طریق سایت و یا شماره تماس‌های درج‌شده از خدمات ارزنده این مرکز بهره‌مند شوید. تهران سرویس‌کاران با ارائه خدمات در تمامی مناطق تهران و کرج در تلاش است تا رفاه و آسایش را برای همشهریان تهران و کرج فراهم کند تا دیگر در زمان نیاز به تعمیرات با دغدغه‌هایی مثل رفت‌وآمد، ترافیک، عدم دسترسی به نمایندگی‌ها و… مواجه نباشند.

تعمیرات پکیج ایران رادیاتور در تهران سرویس کاران

تهران سرویس کاران نمایندگی تعمیرات پکیج ایران رادیاتور در تهران و کرج تمامی خدمات مربوط به نصب و تعمیر و تعویض قطعات این پکیج را در مناطق مختلف انجام می‌دهد. تعمیر در محل زندگی و یا محل کار به شما این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به رفت‌وآمد و اتلاف وقت از خدمات تهران سرویس‌کاران بهره‌مند شوید.

تعمیرات پکیج بوتان در تهران سرویس کاران

نیروهای متخصص و حاذق تهران سرویس‌کاران که دوره‌های گوناگونی را درزمینه تعمیرات پکیج بوتان گذرانده‌اند با مراجعه به منازل شما در اسرع وقت تعمیرات پکیج بوتان را به نحو احسن انجام می‌دهند.

همچنین تهران سرویس‌کاران، به‌عنوان نمایندگی تعمیرات پکیج بوتان در تهران و کرج با تعیین قیمت‌های منصفانه به شما این امکان را می‌دهد که در کنار استفاده از خدمات باکیفیت هزینه کمتری صرف نمایید.

مقالات مرتبط

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

برای خرید پکیج معیارهای زیادی جهت انتخاب محصول وجود دارد. ازجمله ابعاد محصول، فن‌دار بودن و یا بدون فن بودن پکیج و یا عوامل دیگری که با توجه به اقتضای

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

زمانی که تصمیم گرفتید برای ساختمان محل کار و یا ساختمان مسکونی خود پکیج تهیه کنید، بهتر است به عوامل مختلفی توجه کنید. ازجمله مواردی که باید با توجه به

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی در ساختمان‌ها پکیج‌ها هستند که در چند سال اخیر طرفداران بسیار زیادی پیداکرده‌اند. از سیستم‌های گرمایشی برای تأمین آب گرم مصرفی و گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *