بیشترین ظرفیت پکیج دیواری چقدر است؟

بیشترین ظرفیت پکیج دیواری چقدر است؟

در کنار معیارهای انتخاب پکیج از قبیل نوع سوخت پکیج، ابعاد پکیج و مدل آن گزینه دیگری به نام ظرفیت پکیج وجود دارد که باید در هنگام تهیه و خرید پکیج به آن توجه کنید.

ظرفیت پکیج به معنی میزان بازدهی آن ازجمله گرم کردن محیط و تأمین آب گرم مصرفی است که به واحد کیلووات محاسبه و نمایش داده می‌شود و میزان آن به یکی از اندازه‌های 24KW، 28KW، 30KW و 35KW است.

دقت داشته باشید که میزان ظرفیت پکیج و یا به عبارتی دیگر میزان قدرت گرمایشی دستگاه آن از مهم‌ترین شرایطی است که می‌بایست در هنگام انتخاب و خرید دستگاه به آن توجه کنید.

دلیل اهمیت این شرط به میزان راندمان، مقدار مصرف سوخت و هزینه‌های مربوط به تأمین سوخت موردنیاز پکیج مربوط می‌شود. چون‌که اگر از پکیج با ظرفیت نامناسب استفاده شود، علاوه بر بازدهی نامناسب و عدم ایجاد گرمای مطلوب، عمر مفید پکیج نیز کم خواهد کرد.

نحوه محاسبه ظرفیت پکیج

واحد بار قدرت پکیج بر اساس کیلووات اندازه‌گیری می‌شود، و پکیج به ازای هر یک کیلووات قدرت، به یک مترمکعب فضا احتیاج دارد. پکیج‌هایی با ظرفیت 24 کیلووات برای محیط‌های مسکونی با متراژ متوسط 150 متر و در آب‌وهوای معتدل مناسب هستند، اما در مساحت‌های زیاد و در صورت نیاز به آب گرم فراوان پکیج‌های مخزن دار و با ظرفیت بیشتر از 31 کیلووات مناسب است.

در بیشتر مواقع استفاده از پکیج دیواری به خاطر مزایای خوبی که دارند ازجمله کم‌مصرف بودن و عمر طولانی توصیه می‌شود، اما در مساحت‌های بیش از 300 متر استفاده از پکیج زمینی بهتر است.

نرم‌افزارهایی وجود دارد که میزان گرما و سرما ساختمان را محاسبه می‌کند، نرم‌افزارهایی چون Carrier Hap – Chave – Rhave در محاسبه‌های تأسیساتی ساختمان و بار گرمایی و سرمایی قابل‌استفاده هستند. و فرمولی برای محاسبه ظرفیت پکیج با توجه به مساحت و نوع کاربری محل وجود دارد که می‌توان به‌صورت دستی ظرفیت مناسب پکیج را محاسبه کرد. مثلاً اگر متراژ مکان مسکونی 140 مترمربع باشد، با ضرب متراژ در عدد 150 عدد 21000 به‌دست می‌آید که واحد ظرفیت پکیج بر اساس کیلوکالری است.

سپس با تقسیم آن بر عدد 860 (1 کیلووات برابر با 860 کیلوکالری است) عدد 24.44 به‌دست‌آمده که این مقدار نهایی واحد ظرفیت پکیج بر اساس کیلووات است، پس در حالت عادی برای یک ساختمان مسکونی 140 متری به پکیجی با ظرفیت 24 احتیاج است.

مقاله مرتبط:  راهنمای خرید پکیج، کدام پکیج دیواری خوب است؟

عوامل مؤثر بر ظرفیت پکیج

منظور از ظرفیت پکیج میزان بازدهی و قدرت گرمایشی آن است، اما عوامل دیگری نیز در میزان ظرفیت دستگاه و محاسبه آن تأثیر دارد.

ازجمله عوامل مهم و مؤثر بر میزان ظرفیت پکیج و تأثیرگذار در محاسبه ظرفیت آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

متراژ محیط

یکی از معیارهای مهم در محاسبه ظرفیت پکیج، متراژ ساختمان یا محیط مربوط است. به‌صورتی که به ازای هر یک مترمکعب به یک کیلووات انرژی نیاز است.

هر چه میزان متراژ محیط بیشتر باشد، نیاز ساختمان به گرما بیشتر می‌شود و ظرفیت پکیج نیز هم‌راستای آن افزایش پیدا می‌کند. به همین خاطر است که در ساختمان‌های دوبلکس بهتر است که از پکیج‌های با توان حرارتی بالا و دستگاه‌های دو مبدلِ به‌جای تک مبدلِ استفاده شود.

نوع کاربری ساختمان

مهم‌ترین معیار در هنگام تهیه پکیج و انتخاب ظرفیت آن، مسکونی یا تجاری بودن ساختمان است. زیرا میزان گرمای موردنیاز و همچنین آب گرم مصرفی در ساختمان‌های مسکونی و تجاری باهم متفاوت است که در این میان متراژ ساختمان تجاری عامل تعیین‌کننده در انتخاب ظرفیت پکیج است. زیرا که در برخی موارد ممکن است ظرفیت پکیج موردنیاز در یک ساختمان مسکونی بیشتر از یک ساختمان تجاری ولی کوچک باشد.

دمای معمول شهر و شرایط آب و هوایی

دمای هوای شهر یا همان اقلیم آب و هوایی محیط تأثیر زیادی در ظرفیت پکیج دارد، کشور ما دارای چهار اقلیم آب و هوایی متفاوت گرم و خشک، معتدل و مرطوب، سرد و کوهستانی و گرم و مرطوب است. بنابراین اگر شرایط آب و هوایی و میانگین دمای شهر سرد و کوهستانی باشد، باید از پکیج با ظرفیت تولید حرارت بالاتری استفاده کرد تا قدرت دستگاه نیاز مصرف‌کننده را تأمین کند.

ظرفیت پکیج در آب‌وهوای گرم و خشک هرگز نباید به‌اندازه ظرفیت پکیج در اقلیم سرد و خشک باشد، بلکه باید بسیار پایین‌تر باشد.

میزان هوای گرم موردنیاز

معیار میزان هوای گرم نیز مانند معیار اقلیم آب و هوایی بوده و در این مورد نیز باید با توجه به نیاز ساختمان به گرما انتخاب ظرفیت پکیج را انجام داد.

مقاله مرتبط:  معرفی پرفروش‌ترین پکیج‌های بوتان (معرفی و راهنمایی پکیج‌های بوتان)

محل نصب پکیج

نوع پکیج معمولاً تعیین‌کننده محل نصب آن است. مثلاً از پکیج‌های دیواری بدون فن می‌توان در داخل ساختمان استفاده کرد و محل نصب پکیج فن دار باید در خارج از ساختمان باشد. اما محل نصب دستگاه چگونه می‌تواند در میزان ظرفیت آن تأثیر بگذارد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که پکیج باید در خارج از ساختمان در زیر سایبان نصب شود یا مستقیماً در معرض گرما و رو به آفتاب نباشد. اگر قصد نصب و راه‌اندازی پکیج در محلی به‌دوراز تابش مستقیم خورشید رادارید، می‌توانید از پکیجی با ظرفیت پایین‌تر استفاده کنید.

تعداد رادیاتورهای داخل ساختمان

هر چه تعداد رادیاتورهای نصب‌شده در داخل ساختمان بیشتر باشد، قطعاً به انرژی گرمایی بیشتری برای گرم کردن محیط ساختمان نیاز است و درنتیجه باید ظرفیت پکیج انتخابی نیز بالاتر باشد.

تعداد اتاق‌خواب‌ها

تعداد اتاق‌های یک ساختمان مثل حمام، آشپزخانه، اتاق‌های خواب و…. نشان‌دهنده تعداد رادیاتورهای نصب‌شده در آن ساختمان است، بنابراین ظرفیت پکیج نیز با افزایش تعداد اتاق‌خواب‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

تعداد حمام‌ها

یکی از راه‌های تعیین میزان آب گرم موردنیاز در ساختمان و ظرفیت پکیج، بستگی به تعداد حمام‌های موجود در ساختمان است. چون‌که بیشترین میزان آب گرم تولیدی توسط پکیج در داخل حمام‌ها صرف می‌شود. بنابراین هر چه تعداد حمام‌ها بیشتر باشد، به همان میزان نیز باید از پکیج با ظرفیت بیشتر استفاده کرد.

نوع پکیج و مارک آن

نوع پکیج انتخابی نیز در تعیین ظرفیت برای ساختمان نیز مؤثر است. انواع پکیج‌های تک مبدلِ، دو مبدلِ و چگالشی دارای ظرفیت‌های متفاوتی هستند مثلاً اگر ظرفیت پکیج‌های تک مبدلِ برای ساختمان‌های کوچک تا متوسط با داشتن یک عدد حمام جوابگو است.

به خاطر داشته باشید که ما در تهران سرویسکاران نمایندگی مجاز بوتان و نمایندگی مجاز ایران رادیاتور هستیم.

تعمیرات پکیج بوتان و تعمیرات پکیج ایران رادیاتور از اصلی‌ترین تخصص‌های ما در تهران سرویس‌کاران است.

میزان عایق‌بندی ساختمان

میزان عایق‌بندی ساختمان در محل‌هایی مثل درب، پنجره‌ها و دیوارها بیانگر این موضوع هستند که گرمای داخل بنا تا چه مدت می‌تواند در محیط باقی بماند.

مقاله مرتبط:  شرح قطعات پکیج دیواری (چک‌لیست تمام قطعاتی که برای یک پکیج نیاز دارید)

بنابراین اگر از پنجره‌های تک جداره و دیوارهای نازک و بدون عایق در ساختمان استفاده‌شده است، ظرفیت پکیج باید بیشتر شود تا هدر رفت گرما در بنا را جبران کند.

میزان فشار آب ساختمان

عامل مهم دیگری که نقش اساسی در اندازه ظرفیت پکیج دارد، میزان فشار آب ورودی به ساختمان است. زیرا اگر فشار آب ورودی به بنا کم باشد، باید از پکیجی استفاده کرد که توان کافی برای تولید حرارت بالا باوجود فشار آب کم را داشته باشد. معمولاً در این مواقع استفاده از پکیج‌های بدون مخزن جوابگوی فشار پایین آب ورودی نیست و بهتر است تا از پکیج‌های چگالشی استفاده کرده و یا به نصب پمپ آب خانگی به همراه منبع آن اقدام کرد.

کلام پایانی

نکته نیز بسیار مهم این است که عوامل متعددی مثل نوع منبع انبساط پکیج، تعداد پره‌های مشعل، قدرت فن دستگاه و اندازه مبدل‌های پکیج نیز به میزان ظرفیت پکیج وابسته هستند. بنابراین حجم منابع انبساط با توجه به‌قدرت و بازدهی پکیج متفاوت هستند، همچنین هر چه ظرفیت و توان پکیج بیشتر باشد، تعداد پره‌های مشعل بیشتر بوده و فن دستگاه نیز باقدرت بیشتری کار می‌کند و علاوه بر این مبدل‌ها هم بزرگ‌تر خواهند بود.

تهران سرویس‌کاران نمایندگی رسمی تعمیرات و سرویس‌دهی انواع پکیج است، شما می‌توانید سؤال‌هایتان را در مورد ظرفیت پکیج را از مشاوران ما بپرسید.

پشتیبانی تهران سرویس‌کاران به‌صورت ۲۴ حضور دارند و آماده پاسخگویی به همشهریان تهرانی و کرجی هستند. شما می‌توانید با تماس تلفنی به نمایندگی درخواستتان ثبت کنید، همچنین از طریق پر کردن فرم درخواست یا از طریق سایت تهران سرویس‌کاران، می‌توانید تقاضایتان را به ثبت برسانید.

مقالات مرتبط

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

برای خرید پکیج معیارهای زیادی جهت انتخاب محصول وجود دارد. ازجمله ابعاد محصول، فن‌دار بودن و یا بدون فن بودن پکیج و یا عوامل دیگری که با توجه به اقتضای

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

زمانی که تصمیم گرفتید برای ساختمان محل کار و یا ساختمان مسکونی خود پکیج تهیه کنید، بهتر است به عوامل مختلفی توجه کنید. ازجمله مواردی که باید با توجه به

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی در ساختمان‌ها پکیج‌ها هستند که در چند سال اخیر طرفداران بسیار زیادی پیداکرده‌اند. از سیستم‌های گرمایشی برای تأمین آب گرم مصرفی و گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *