چرا بدنه پکیج برق دارد؟ راهنمای رفع برق در پکیج‌های ایران رادیاتور

چرا بدنه پکیج برق دارد؟ راهنمای رفع برق در پکیج‌های ایران رادیاتور

پکیج‌های دیواری با استفاده از برق و گاز و آب‌کار می‌کنند و وظیفه آنها تأمین آب گرم مصرفی موردنیاز ساکنان ساختمان و گرم کردن محیط داخلی اتاق و ساختمان است. در بعضی مواقع کاربران و مصرف‌کنندگان از این موضوع شکایت دارند که بدنه پکیج آنها برق‌دار شده و در هنگام دست زدن به بدنه دستگاه حالت برق‌گرفتگی پیدا می‌کند. بعضی دیگر اعتراض دارند که هم بدنه دستگاه دچار برق‌گرفتگی شده و هم هنگام باز کردن شیر آب این مشکل وجود دارد.

علت استفاده از برق در پکیج‌ها

پکیج‌های دیواری دارای قسمت‌های مختلفی هستند. به‌طورکلی این دستگاه‌ها دارای اجزای مکانیکی و الکترومکانیکی هستند. بخش اصلی بحث ما در مورد قطعات و اجزای الکتریکی است. برای بررسی علت وجود جریان الکتریسیته در پکیج‌ها باید اجزای الکتریکی دستگاه را بررسی کنید. قطعات الکترونیکی در داخل دستگاه به سه دسته تقسیم‌شده‌اند. یکی از این قطعات برد دستگاه است که وظیفه آن کنترل است.

برخی قطعات در دستگاه وجود دارند که بافرمان برد عمل کرده و با استفاده از جریان الکتریسیته تغذیه می‌شوند. قطعات نیز در دستگاه وجود دارند که وظیفه آنها گزارش تغییرات به برد است. با توجه به این موارد درمی‌یابیم که این دستگاه‌ها با استفاده از نیروی الکتریسیته تغذیه‌شده و عملکرد خود را انجام می‌دهند.

چرا بدنه‌ی سیستم‌های گرمایشی برق‌دار می‌شود؟

یکی از دلایل وجود چنین مشکلی سوختن قطعات برقی در داخل دستگاه است که سبب ایجاد یک اتصال کوتاه می‌شود. ازجمله قطعات الکتریکی دستگاه می‌توان به شیر سه راهی و فن و پمپ اشاره‌کنیم.

اگر به دلایل گوناگون این قطعات بسوزند یا به‌عبارت‌دیگر نیم سوز شوند احتمال برق‌دار شدن دستگاه به وجود می‌آید. در صورت خرابی این قطعات یک اتصال کوتاه در دستگاه ایجاد می‌شود. به مداری که به جریان اجازه گذر از یک مسیر ناخواسته را می‌دهد اتصال کوتاه می‌گویند.

مقاله مرتبط:  علت بوی گاز در پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

بروز چنین اتفاقی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد. به‌عنوان‌مثال درنتیجه این اتفاق مدار آسیب‌دیده و گرما بیش‌ازحد تولید می‌شود و درنهایت منجر به آتش‌سوزی و انفجار می‌شود. برای ایجاد یک جریان الکتریسیته نیاز به استفاده از اتصالات سیم برق‌داریم.

سیم به دلایل گوناگون نظیر نصب اشتباه و جابجایی پکیج خراب می‌شود. ایجاد اختلال در سیم‌های رابط سبب اتصال سیم با بدنه و سایر اجزای دستگاه می‌شود. یکی از دلایل و احتمالات ساده که سبب برق‌دار شدن بدن دستگاه می‌شود این است که روکش سیم‌های رابط از بین برود یا به عبارت عامیانه لخت شود.

در صورت تمایل می‌توانید از خدمات نمایندگی بوتان و نمایندگی ایران رادیاتور استفاده کنید.

اطلاعاتی در مورد سوختن فیوز پکیج

در داخل این دستگاه‌ها سیستم برد الکترونیکی وجود دارد. برد وظیفه چک کردن ورودی و خروجی دستگاه را داشته و به‌عنوان مرکز کنترل و مدیریت دستگاه شناخته می‌شود. برد دستگاه شامل آی سی، رگولاتور و فیوز و رله است. خود این قطعه شامل قطعاتی نظیر کنتاکت و بوبین است. به‌علاوه بر روی ورد ترانس تغذیه وجود دارد که وظیفه آن تبدیل برق ۲۲۰ ولت و برق ۹ و ۱۸ ولت است. یکی دیگر از بهترین قطعات موجود در این دستگاه فیوز است که وظیفه‌ی آن قطع کردن جریان الکتریسیته ورودی به برد است.

با توجه به توضیحاتی که در مورد قطعات داخل دستگاه گفتیم متوجه می‌شویم که در صورت خرابی فیوز بدن دستگاه برق‌دار می‌شود. به‌عبارت‌دیگر درصورتی‌که فیوز خراب شود نمی‌تواند وظیفه خود که قطع کردن جریان الکتریسیته ورودی است را انجام دهد. تنها راه تعمیر و برطرف کردن این مشکل تعویض فیوز معیوب با یک فیوز سالم و جدید است.

مقاله مرتبط:  آموزش جرم‌گیری و رسوب‌زدایی پکیج بوتان

درصورتی‌که تمایل به دریافت خدمات از نمایندگی بوتان و نمایندگی ایران رادیاتور داشته باشید، از طریق فرم ثبت سفارش آنلاین می‌توانید اقدام کنید.

اطلاعاتی در مورد عدم اتصال کابل ارت

درواقع یکی از دلایل وجود چنین مشکلی عدم اتصال کابل ارت دستگاه است. سیستم‌های گرمایشی مانند تمامی وسایل برقی دارای یک عدد کابل ارت هستند. درواقع وظیفه این کابل تخلیه بار الکتریکی دستگاه می‌باشد. به عبارت ساده‌تر باید بگوییم که کابل ارت انتقال جریان الکتریسیته به بدن دستگاه جلوگیری می‌کند. در بعضی مواقع امکان نشتی جریان الکتریسیته در مدارات الکتریکی دستگاه و قطعات الکترونیکی وجود دارد.

این احتمال وجود دارد که نشتی جریان با استفاده از اجسام رسانای داخلی به بدنه دستگاه انتقال پیدا کنند. در این صورت با دست زدن به بدن دستگاه جریان الکتریسیته به بدن آنها انتقال پیدا می‌کند. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی باید با استفاده از یک سیم اقدام به متصل کردن اجسام هادی دستگاه به زمین کنید. برای متصل کردن اجسام هادی به زمین نیاز به کابل ارت دارید. انجام این کار ایمنی محیط زندگی را افزایش داده و از انتقال جریان الکتریسیته به بدن دستگاه جلوگیری می‌کند.

چگونه مشکل برق‌دار شدن دستگاه را رفع کنیم؟

برای رفع چنین مشکلی باید به‌صورت دوره‌ای و مرتب دستگاه را سرویس کنید. سرویس دوره‌ای دستگاه باید به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده انجام گیرد. در این صورت از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری می‌شود. سرویس دوره‌ای سرویس‌کار تمامی ایرادات و مشکلات جزئی دستگاه شناسایی کرده و آنها را رفع می‌کند. دومین راهکار برای رفع این مشکل نصب پکیج توسط افراد متخصص است.

مقاله مرتبط:  روش اصولی هواگیری پکیج ایران رادیاتور (طرز هواگیری پکیج ایران رادیاتور)

همان‌طور که می‌دانیم یکی از دلایل انتقال جریان الکتریسیته به بدنه دستگاه نصب غیراصولی پکیج است. بنابراین دستگاه باید توسط افرادی نصب شود که دارای تجربه و دانش کافی در این زمینه باشند. سرویس‌کار ماهر از سلامت دستگاه و اتصال کابل ارت دستگاه مطمئن می‌شود.

راهکار بعدی چک کردن قطعات است. دقت داشته باشید که سرویس و تعمیر این دستگاه باید توسط افرادی انجام گیرد که با تمام قطعات دستگاه آشنایی دارند. تهران سرویس‌کاران در این زمینه دارای متخصصان و سرویس‌کاران مجرب و باتجربه است.

جمع بندی

در داخل دستگاه قطعات برقی نظیر شیر سه راهی و پمپ سیرکولاتور وجود دارد. بنابراین در داخل دستگاه ما شاهد وجود برق هستیم که برای عملکرد دستگاه ضروری است. در این مطلب با منشأ انرژی و نیروی الکتریکی در پکیج آشنا شدیم و گفتیم برای راه‌اندازی قطعات الکترونیکی به این منبع نیاز داریم.

همان‌طور که اشاره شد بدنه پکیج به دلایل گوناگونی برق‌دار می‌شود. سایت تهران سرویس‌کاران خدماتی در حوزه تعمیرات و نصب پکیج‌ها انجام می‌دهد. درصورتی‌که نیاز به دریافت این خدمات دارید اما نمی‌دانید که باید به کجا مراجعه کنید می‌توانید به سایت تهران سرویس‌کاران مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

برای خرید پکیج معیارهای زیادی جهت انتخاب محصول وجود دارد. ازجمله ابعاد محصول، فن‌دار بودن و یا بدون فن بودن پکیج و یا عوامل دیگری که با توجه به اقتضای

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

زمانی که تصمیم گرفتید برای ساختمان محل کار و یا ساختمان مسکونی خود پکیج تهیه کنید، بهتر است به عوامل مختلفی توجه کنید. ازجمله مواردی که باید با توجه به

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی در ساختمان‌ها پکیج‌ها هستند که در چند سال اخیر طرفداران بسیار زیادی پیداکرده‌اند. از سیستم‌های گرمایشی برای تأمین آب گرم مصرفی و گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *