تفاوت آبگرمکن فن دار بوتان و بدون فن در چیست؟

تفاوت آبگرمکن فن دار بوتان و بدون فن در چیست؟

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که برای خرید آبگرمکن، در دو نوع فن دار و بدون فن دچار شک شده باشید. چه چیزی باعث تفاوت این دو محصول شده است؟ مزایا و معایب هر یک کدام است؟ در هنگام انتخاب بهتر است از آبگرمکن فن دار بوتان استفاده کنیم یا از بدون فن آن؟

در این بخش از مقالات تهران سرویس‌کاران، قرار است راجع به تفاوت دو سیستم گرمایشی بسیار پرطرفدار ازنظر فن دار و بدون فن صحبت کنیم و مزایا و معایب هرکدام از آنها را در اینجا به‌اختصار توضیح دهیم.

در صورت تمایل تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

انواع ابگرمکن و پکیج:

شاید بتوان گفت برای خرید محصولات از قبل باید انواع آنها را بشناسیم، تا بتوانیم به کمک قیاس، بهترین انتخاب را داشته باشیم. در این صورت، با توجه به‌ویژگی‌ها و آپشن‌هایی که در هر ابگرمکن ممکن است وجود داشته باشد، تقسیم‌بندی‌های گوناگونی ایجادشده است.

برای مثال آبگرمکن‌ها ممکن است به زمینی یا دیواری تقسیم‌بندی شوند. در این صورت با توجه به اقتضای شرایط افراد، انتخاب هرکدام دارای فواید و یا معایب خاصی است. اینکه پکیج و یا آبگرمکن تک مبدلِ است و یا دو مبدلِ نیز، تقسیم‌بندی دیگری را برای این محصولات ایجاد می‌کند. نوع سوخت انرژی و یا فن دار و بدون فن بودن یک آبگرمکن، شاید ازجمله مهم‌ترین تقسیم‌بندی‌ها برای انتخاب به‌حساب آید.

در اینجا تفاوت‌های آبگرمکن بدون فن و فن دار قرار است مورد مقایسه صورت گیرد. موقعیت محیطی، سلیقه افراد، نوع و میزان استفاده از آبگرمکن، دلایلی هستند که برای انتخاب باید بررسی شوند.

در ادامه، ابتدا به‌طورکلی در مورد قابلیت فن در پکیج و یا آبگرمکن صحبت کرده و سپس به بررسی تفاوت‌های آبگرمکن‌های فن دار و بدون فن بوتان می‌پردازیم.

مقاله مرتبط:  همه‌چیز در رابطه با پکیج ایران رادیاتور

کاربرد فن در آبگرمکن چیست؟

شاید درزمانی که نام فن دار بودن پکیج را بشنوید، تصور کنید که فن در مجموعه پکیج، مسئولیت خنک کردن سیستم کلی پکیج را بر عهده دارد. اما در اصل باید بگوییم که درواقع فن‌ها کارایی دیگری برای ابگرمکن‌ها دارند. سیستم پکیج در حالت کلی، زمانی که به سوختن انرژی می‌پردازد به‌وسیله‌ای احتیاج دارد تا بتواند مواد حاصل از احتراق را به خارج براند.

این بیرون راندن به این صورت انجام می‌شود که فن‌ها موادی که از طریق سوختن ایجادشده است را با جریان هوای فشرده، از سیستم کلی به بیرون خارج می‌کنند. این قابلیت به ایمنی بیشتر دستگاه کمک می‌کند چراکه در صورت عدم وجود فن، سیستم به‌طورکلی اجازه روشن شدن نداشته و به‌صورت قفل درمی‌آید.

درعین‌حال، باید بگوییم که سیستم‌های دارای فن، به علت این قابلیت شرایط نصب خاصی را می‌طلبد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

آبگرمکن‌های فن دار بوتان:

همان‌طور که گفتیم فن دار بودن آبگرمکن‌ها به این صورت است که این دستگاه‌ها مجهز به سیستم تخلیه محصولات احتراق هستند. اما لازم به ذکر است که این آبگرمکن‌ها را برای مکان‌های سرپوشیده نمی‌توان استفاده کرد. چراکه برای خارج شدن این محصولات، شرایط نصب دودکش به‌صورت خاصی است. بنابراین برای تعبیه این محصولات، احتیاج به فضای باز وجود دارد.

دودکش‌های آبگرمکن‌های فن دار بوتان، معمولاً به دلیل ساختاری که دارد، به‌صورت دوجداره طراحی می‌شود. به این صورت که یک جدار آن برای خروج مواد احتراقی و طرف دیگر آن برای ورود هوا به سیستم است. ‌ همچنین به دلیل کارایی‌هایی که آبگرمکن های فن دار بوتان دارد، دودکش‌های آبگرمکن‌های فن‌دار بوتان معمولاً اندازه‌ای به قطر۶ سانتی‌متر احتیاج دارد.

مقاله مرتبط:  آموزش تعمیر شیر سه طرفه پکیج بوتان

آبگرمکن‌های بدون فن بوتان:

در این میان، تفاوت بین آبگرمکن‌های بدون فن و فن دار بوتان در چیست؟ در سیستم‌های بدون فن بوتان، دود حاصل از احتراق انرژی، به‌جای حذف شدن توسط فن دستگاه، از طریق نیرویی که به حالت مکش عمل می‌کند، از ارتفاع دودکش، از سیستم آبگرمکن خارج می‌شوند.

شاید متوجه شده باشید که به دلیل کارکردی که سیستم آبگرمکن‌های بدون فن بوتان دارد، می‌توان آنها را در فضایی سرپوشیده تعبیه کرد. یکی از مزایای این سیستم‌ها همین است که نصب آن با موقعیت تناسب بیشتری دارد.

اگر بخواهیم از دیگر تفاوت‌های این دو آبگرمکن صحبت کنیم، باید بگوییم پکیج‌های فن‌دار از دودکش‌هایی با جنس و اندازه متفاوت ساخته می‌شوند.

جنس‌ها آنها معمولاً یا از ورق استیل و یا از آلومینیوم است.

این در حالی است که سیستم‌های بدون فن در داخل دیوار نصب‌شده و جنس آن از سیمان است. همچنین قطر دودکش این سیستم‌ها معمولاً باید ۱۵ سانتی‌متر باشد.

ازآنجایی‌که همان‌قدر که هرچه میزان طول دودکش آبگرمکن‌های بدون فن بوتان بیشتر باشد مکش آنها نیز به‌مراتب بیشتر خواهد شد، پس در اینجا لازم است بگوییم که طول این دودکش‌ها نباید کمتر ۳ تا ۵.۵ متر باشد.

گفتن این نکته حائز اهمیت است که بدانید، دودکش‌های سیستم بدون فن باید دارای کلاهک در قسمت خارجی باشند، چراکه این دودکش‌ها اگرچه باید در هوای آزاد قرار بگیرند، اما باید از قرار دادن آنها در معرض طوفان و باد شدید خودداری کرد.

معایب آبگرمکن‌های فن‌دار و بدون فن بوتان:

آبگرمکن‌های فن دار:

ازجمله نقض‌هایی که برای آبگرمکن فن دار می‌توان نام برد، صدایی که برای بسیار از افراد تحمل‌ناپذیر است. این در حالی است که در صورت تهیه آبگرمکن بدون فن، شما می‌توانید ابزاری کاملاً بدون صدا در دسترس داشته باشید.

مقاله مرتبط:  مزایا و معایب خرید انواع پکیج زمینی

آبگرمکن‌های بدون فن:

ازجمله مسائلی که باعث می‌شود آبگرمکن های بدون فن، برخی از افراد را نتواند راضی کند، این است که در برخی از اوقات ممکن است این سیستم از اکسیژن داخل منزل استفاده کرده و یا در خارج کردن مواد احتراقی به بیرون، کوتاهی کند.

همچنین شرایط سختی که برای نصب این پکیج‌ها در داخل منزل و یا مشکل در قرار گرفتن آنها در تراس و یا محیط‌های سرباز وجود دارد ازجمله محدودیت‌هایی است که می‌توان برای این محصولات نام برد.

دقت داشته باشید که تهران سرویس کاران نمایندگی بوتان است.

سخن پایانی

همچنین شرایط سختی که برای نصب این پکیج‌ها در داخل منزل و یا مشکل در قرار گرفتن آنها در تراس و یا محیط‌های سرباز وجود دارد ازجمله محدودیت‌هایی است که می‌توان برای این محصولات نام برد.

تهران سرویس‌کاران، برای انجام امور مختلف تعمیرات و یا خرید محصولات موردنیاز شما، همیشه در دسترس بوده و منبع قابل‌اعتمادی برای خرید شما خواهد بود.

مقالات مرتبط

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

برای خرید پکیج معیارهای زیادی جهت انتخاب محصول وجود دارد. ازجمله ابعاد محصول، فن‌دار بودن و یا بدون فن بودن پکیج و یا عوامل دیگری که با توجه به اقتضای

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

زمانی که تصمیم گرفتید برای ساختمان محل کار و یا ساختمان مسکونی خود پکیج تهیه کنید، بهتر است به عوامل مختلفی توجه کنید. ازجمله مواردی که باید با توجه به

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی در ساختمان‌ها پکیج‌ها هستند که در چند سال اخیر طرفداران بسیار زیادی پیداکرده‌اند. از سیستم‌های گرمایشی برای تأمین آب گرم مصرفی و گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *