تفاوت پکیج تک مبدل با دو مبدل در چیست؟ پکیج تک مبدل یا دو مبدل کدام‌یک مناسب است؟

تفاوت پکیج تک مبدل با دو مبدل در چیست؟ پکیج تک مبدل یا دو مبدل کدام‌یک مناسب است؟

در هنگام خرید و تهیه پکیج باید به‌ویژگی‌ها و خصوصیات سیستم توجه ویژه داشته باشید. با توجه به اینکه امروزه انواع مختلفی از پکیج در بازار عرضه‌شده است اهمیت این موضوع دو چندان می‌شود. وجود انواع مختلف پکیج دیواری در بازار سبب شده تا مصرف‌کنندگان انتخاب دشوارتری داشته باشند. در ادامه این مطلب در مورد تفاوت‌های پکیج تک و دو مبدل بحث کرده و آنها را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

آشنایی با مبدل پکیج دیواری

در ابتدای کار در مورد مبدل پکیج دیواری صحبت می‌کنیم. وظیفه مبدل سیستم پکیج گرم کردن آب مصرفی است. این قطعه با حرارت شعله مشعل آب را گرم می‌کند. درواقع مبدل پکیج میزان آب مصرفی و آب داغ ساختمان را تأمین می‌کند. البته باید اشاره‌کنیم که تمام این قطعات در معرض مستقیم شعله قرار ندارند. تنها مبدل اصلی با شعله تماس داشته و با استفاده از حرارت شعله آب سیستم را گرم می‌کند.

در کنار مبدل اصلی مبدل ثانویه قرار دارد. در حقیقت این نوع مبدل هم آب گرم مصرفی هم گرمایش ساختمان را تأمین می‌کند. ازآنجایی‌که مبدل به‌صورت مستقیم با شعله در ارتباط است لذا کنترل دمای آب گرم مصرفی سخت‌تر بوده و همین موضوع سبب شده تا آب گرم مصرفی نوسان داشته باشد. اما در شرایط زمستانی فقط پمپ پکیج دیواری فعال می‌شود. در حالت تابستانی برعکس حالت اتفاق افتاده و پمپ غیرفعال می‌شود.

آشنایی با پکیج بی ترمیک

پکیج‌های بی ترمیک یا تک مبدل از ابتدایی‌ترین اشکال پکیج هستند که طراحی فوق‌العاده ساده دارند. در این مدل از پکیج‌ها تنها یک عدد مبدل اصلی تعبیه‌شده است به همین دلیل به نام پکیج بی ترمیک شناخته می‌شوند. در این مدل از پکیج تنها یک مبدل اصلی دوبل وجود دارد و این مبدل در معرض مستقیم شعله قرار می‌گیرد.

مقاله مرتبط:  معرفی پرفروش‌ترین پکیج‌های بوتان (معرفی و راهنمایی پکیج‌های بوتان)

این مدل از پکیج، پکیج‌های دو منظوره نیز می‌گویند چراکه علاوه بر تأمین آب گرم مصرفی، آب گرم گرمایشی را نیز تأمین می‌کند. آبگرم مصرفی و آب گرم گرمایشی در داخل این مبدل اصلی تولید می‌شوند. آب گرم با استفاده از پمپ به سمت شیرآلات و تجهیزات گرمایشی هدایت می‌شوند.

در مورد نحوه کارکرد پکیج باید بگوییم که هنگامی‌که مصرف‌کننده یکی از شیرهای آب گرم را باز کند بافرمان فلوسوئیچ آب سرد وارد مبدل اصلی می‌شود. در این هنگام مشعل روشن‌شده و با احتراق پکیج آب گرم می‌شود. درنهایت آب با استفاده از لوله پکیج به سمت شیر آب گرم هدایت می‌شود. البته این موارد گفته‌شده تمام‌کار این پکیج نیست.

آشنایی با مزایا و معایب پکیج تک مبدل

ازجمله مزایای پکیج تک مبدل می‌توانیم به امکانات دسترسی سریع به آب گرم اشاره‌کنیم. ازآنجایی‌که در این مدل از پکیج‌ها مبدل به‌صورت مستقیم با شعله در ارتباط است لذا آبگرم فوری و سریع در کمترین زمان تهیه می‌شود. در پکیج تک مبدل پمپ در حالت تابستانه غیرفعال است. بنابراین یکی از مزایای این پکیج استهلاک کمتر پمپ است. همچنین در این مدل از پکیج از قطعات اضافی نظیر شیر برقی استفاده‌نشده است.

احتمال مسدود شدن لوله‌های پکیج یا به‌عبارت‌دیگر گرفتگی لوله‌های پکیج کمتر است. میزان مصرف برق کمتر بوده و قیمت ارزان‌تری دارد. کاربرد این پکیج وسیع‌تر است. ازجمله معایب پکیج تک مبدل می‌توان به این اشاره کرد که دمای آب گرم مصرفی نوسانات بیشتری داشته و کنترل دما سخت‌تر است. ظرفیت تولید حرارت کمتر بوده و امکان رسوب‌گیری بیشتر است.

آشنایی با پکیج دو مبدلِ و مزایا و معایب آن

این پکیج راندمان حرارتی بالاتری دارد. به‌علاوه احتمال رسوب‌گیری در این پکیج کمتر است. دلیل این موضوع این است که این پکیج‌ها به‌صورت مستقیم با شعله در ارتباط نیستند. همچنین کنترل دما در سیستم راحت‌تر بوده و نوسانات کمتری در دمای آب گرم مصرفی مشاهده می‌شود. این مدل از پکیج علاوه برداشتن مزایای زیاد معایبی نیز دارد. ازجمله معایب پکیج می‌توان به استهلاک بالا و قیمت بالا اشاره کرد. پکیج‌های دو مبدل به‌صورت دائمی کار می‌کنند.

مقاله مرتبط:  آیا پکیج اتوماتیک کار می‌کند؟ راهنمای کامل عملکرد پکیج

به‌عبارت‌دیگر این پکیج در حالت زمستانه و تابستانه کارکرد دائمی دارد به همین دلیل زودتر مستهلک می‌شود. ازآنجایی‌که در این مدل دو عدد مبدل تعبیه‌شده است لذا دارای ابعاد بزرگ‌تری می‌باشد. در طراحی پکیج دو مبدل علاوه بر مبدل اصلی یک مبدل ثانویه نیز تعبیه‌شده است. مبدل ثانویه برای کمک به مبدل اصلی تعبیه‌شده است.

همچنین در بین مبدل اصلی و ثانویه یک مدار کوچک وجود دارد. مبدل ثانویه وظیفه تأمین آب گرم مصرفی ساختمان را به عهده دارد. مبدل اصلی نیز وظیفه گرم کردن آب موردنیاز سیستم گرمایش را به عهده دارد. این مبدل از پکیج‌ها دارای پمپی هستند که در تابستان و زمستان فعال بوده و همیشه در حال کار است.

مقایسه پکیج‌های تک مبدل و دو مبدل

تا اینجای مطلب با انواع پکیج آشنا شدیم و کاربرد و مزایای آنها را شناختیم. همواره این سؤال برای ما پیش می‌آید که کدام‌یک از این دو پکیج برای استفاده مناسب هستند؟ برای یافتن پاسخ این سؤال باید پکیج‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. تعداد خازن در این دو دستگاه به یکدیگر متفاوت است و این موضوع سبب ایجاد مزایا و معایب در این دو پکیج شده است. قیمت خرید، رسوب‌گیری و ابعاد پکیج با یکدیگر متفاوت است.

در پکیج‌هایی که دارای دو عدد مبدل اصلی و ثانویه هستند احتمال رسوب‌گیری کمتر است و با نصب سختی گیر پلی فسفات می‌توانید از رسوب‌گیر پکیج جلوگیری کنید. پکیج‌هایی که دارای یک مبدل هستند به فیلتر قوی رسوبی مجهز می‌باشند. تهران سرویس‌کاران دارای متخصصان باتجربه در حوزه پکیج بوده و خدماتی عالی در این زمینه ارائه می‌دهد.

مقاله مرتبط:  آموزش نحوه‌ی ریست کردن پکیج ایران رادیاتور | ری استارت کردن پکیج ایران رادیاتور

جمع بندی

در این مطلب در مورد مقایسه دو پکیج تک و دو مبدل بحث کرده و آن‌ها را معرفی کردیم. با توجه به مطالب گفته‌شده اگر مشکل شما رسوب‌گیری از بهتر است بگوییم که این دو پکیج با یکدیگر فرق چندانی ندارند. البته در هنگام خرید پکیج به یک سری پارامترها توجه داشته باشید. اگر قصد شما هزینه کمتر است بهتر است به سراغ پکیج‌هایی که دارای یک مبدل هستند بروید. اما اگر قصد شما نوسانات کمتر در آب مصرفی است می‌توانید پکیج‌های را خریداری کنید که دو عدد مبدل دارند.

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و تعمیر و تعویض قطعات پکیج هستید می‌توانید به سایت تهران سرویس‌کاران مراجعه کنید. سایت تهران سرویس‌کاران در این زمینه فعال بوده و خدماتی درخور شأن مشتری ارائه می‌کند.

ما نمایندگی بوتان در تهران و کرج هستیم، همچنان نمایندگی ایران رادیاتور در تهران و کرج هم هستیم.

مقالات مرتبط

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

محدوده گرمایش پکیج‌ها تا چه متراژی است؟

برای خرید پکیج معیارهای زیادی جهت انتخاب محصول وجود دارد. ازجمله ابعاد محصول، فن‌دار بودن و یا بدون فن بودن پکیج و یا عوامل دیگری که با توجه به اقتضای

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

تفاوت پکیج‌های فن دار و بدون فن در چیست؟

زمانی که تصمیم گرفتید برای ساختمان محل کار و یا ساختمان مسکونی خود پکیج تهیه کنید، بهتر است به عوامل مختلفی توجه کنید. ازجمله مواردی که باید با توجه به

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

علت جوش آوردن پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی در ساختمان‌ها پکیج‌ها هستند که در چند سال اخیر طرفداران بسیار زیادی پیداکرده‌اند. از سیستم‌های گرمایشی برای تأمین آب گرم مصرفی و گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *